Gürcistan’ın Ankara Büyükelçisi Giorgi Janjgava, Stratejik Düşünce Enstitüsünün düzenlediği "Gürcistan ve Son Yıllarda Kafkasya’da Oluşan Yeni Realite" etkinliğinde konuştu.

“Türkiye Dış Politikasını Bağımsız Değerler Üzerine İnşa Ediyor”

Türkiye ve Gürcistan ilişkilerinin önemine dair konuşan Büyükelçi, “günümüzde uluslararası camiayı hedef alan sorun sadece pandemi değil son dönemlerde gerçekleşen bazı gelişmelerde problem çıkarıyor. Gürcistan, Türkiye’nin stratejik ortağıdır. Türkiye ile biz sadece bölgesel olarak değil aynı zamanda insanlar arasındaki ilişkiler çerçevesinde de yakınız” dedi. Türkiye’nin Gürcistan için sadece ekonomik açıdan değil, siyaset açısından da önemli bir ülke olduğunu belirtti.  Janjgava, bölge içerisinde onlarca yıldır Türkiye’nin, Gürcistan için en değerli partner konumunda olduğunu ve Türkiye’nin jeostratejik öneminin konumu ile de pekiştiğini söyledi. Büyükelçi, Türkiye’nin stratejik bir öneme sahip olmakla birlikte dış politikasını bağımsız olarak geliştirdiği değerler üzerinden bina ettiğini de belirtti.

Büyükelçi Janjgava, Türkiye ve Azerbaycan’ın Gürcistan’ın iki stratejik ortağı olduğuna vurgu yaparak "Azerbaycan ve Türkiye çoğunluğu Müslüman olan iki ülke. Gürcistan da çoğunluğu Hıristiyan olan bir ülke olmasına rağmen hiçbir problemimiz yok. Harika ekonomik ilişkilerimiz var" diye konuştu.

Ukrayna’ya Bakış Açısı

“Güncel konularla alakalı olarak biz Türklerin Ukrayna’nın bütünlüğünün bozulmasını istemeyeceklerini düşünüyoruz. Aynı zamanda Kafkasya Bölgesinin barışı için Gürcistan’ın meşru haklarına saygı gösterilen bir süreç çerçevesinde azınlıkların haklarınında ele alındığı somut adımların önemine inanıyoruz ve bunun için adımlar atıyoruz.”

“2008’de Gürcistan, Rusya’ya ilişkin sorunlarında medya tarafından desteklendi. Ancak bu gerçek bir destek değildi. Bu hususta Rusya devletinin bakışı ve matrisi çok önemlidir. Ben Rusya’nın Ukrayna’ya olan yaklaşımında nötr durumdayım.”

Gürcistan-Avrupa İlişkileri

“Gürcistan dünyayı Avrupa ve Asya arasındaki konumundan yararlanmaya davet ediyor. Bu noktada biz serbest ticaretten yanayız. Ekonomik serbestlikte Gürcistan dünyada beşinci, Avrupa’da ise birinci sırada yer almakta. Biz Avrupa Birliği ülkesi değiliz ama olmaya çalışıyoruz.”

İpekyolu Projesi ve Çin

“Çin bu bölgede çok önemli. Bu bir tahmin değil ama siz Türkler de Afrika’ya ilişkin doğru hareketlerde bulunuyorsunuz. Bakü-Tiflis ve Kars’ı birleştiren stratejik tren yolu projesi bütün Avrupa’dan Çin sınırına lojistik olanağı sağlıyor. Pandemi de bu duruma ilişkin kapasitenin iki misli arttığını söyleyebiliriz. Bu tip bölgesel bütünlüğü artıracak projelerin önemli olduğunu düşünüy