40 Ülkeden 62 uluslararası öğrencinin katılımıyla 16 hafta boyunca sürdürülen proje boyunca tam anlamıyla kültürel bir şölen yaşandı. Program kapsamında ‘Büyükelçi Söyleşileri’ ile öğrenciler Endonezya, Rusya, İran, Cezayir, Pakistan, Bangladeş, Hindistan, Tacikistan, Hollanda, Azerbaycan, Gürcistan, Küba, Filistin, Afganistan, ve Çin’in Ankara Büyükelçileriyle buluştu ve ilgili diplomatlar ülkelerinin perspektifinden uluslararası sisteme yönelik yaklaşımlarını paylaştı.

Proje kapsamında, bölgesel çalışmalar ve atölye eğitimleri aracılığıyla öğrencilerin akademik gelişimlerine katkı sundu ve ileriye yönelik yeni çalışma sahaları üzerine araştırma yapma imkanı elde etti. Bu süreçte SDE’nin uzman kadrosuyla birlikte çalışan öğrenciler, SDE kapsamlı akademik çalışmalar gerçekleştirdiler. Program çerçevesinde öğrencilerin akademik gelişimlerinin yanı sıra Türkiye’ye entegre olmaları ve sosyal adaptasyonlarını sağlamak maksadıyla kurum gezileri kapsamında TİKA ve TBMM ziyaretleri düzenlendi.

16 Haftalık yoğun programın sonunda düzenlenen mezuniyet ile programı başarıyla tamamlayan öğrencilere sertifikaları takdim edildi. YTB Daire Başkanı Ahmet Atabaş ve YTB Uluslararası Öğrenci Ofisi koordinatörü Emrullah Bülbül’ün de katılım sağladığı sertifika töreninde SDAV Başkanı Sinan Tavukcu sürece dair değerlendirmelerde bulundu ve sertifika alma hak kazanan öğrencilere başarılar diledi.


Sinan Tavukcu’nun yanı sıra SDE Başkanı E. Tümg. Doç. Dr. Güray Alpar’da Uluslararası Diplomasi Okulu mezunlarına hayat yolculuklarında başarılar diledi. YTB ilgili daire başkanı da Ahmet Atabaş da SDE’nin yürüttüğü bu kapsamlı proje için teşekkürlerini takdim etti ve mezun öğrencilere tebrik etti. Sürece yönelik deneyimlerini paylaşan öğrenciler burada edindikleri deneyimleri hayat boyu kullanacaklarını belirtti ve SDE’yi Türkiye’deki yeni evleri olarak gördüklerini ifade etti. Programın sonunda çekilen toplu fotoğrafın akabinde tören tamamlandı.