SDE ve YTB tarafından düzenlenen Uluslararası Diplomasi Okulu’nun 40 farklı ülkeden katılım sağlayan 62 uluslararası öğrencisine hitaben konuşan Tulyakov, Özbekistan’ın son yıllarda gerçekleştirdiği demokratik adımlar hakkında değerlendirmelerde bulundu. Özbekistan’da sivil toplumun her geçen gün daha da güçlendiğine dikkat çeken Tulyakov, Özbek hükümetinin toplumun sesine kulak verdiğini ve her geçen gün toplum-devlet arasındaki diyaloğun giderek arttığını ifade etti. Tulyakov, sivil toplum ile ilgili gerçekleşen reform eylemlerinin ekonomi ekseninde meydana geldiğine dikkat çekti ve devletin sermaye üzerindeki etkisinin azaltarak sivil sermayenin oluşmasının önünü açtığını belirtti.

Yerli sermayeye sunulan teşvikin yanı sıra yabancı yatırımcıyı cezbedecek adımlar atıldığını da belirten, Tulyakov, bu alanda atılan adımların uluslararası sisteminde ilgi alanına girdiğini ve güzel etkileşimlerin yaşandığına dikkat çekti. Tulyakov, Özbekistan’ın eğitimden sağlığa, ekonomide dış ilişkilere kadar birçok alanda gerçekleştirdiği reformlar ile birlikte dünya nezdindeki saygınlığının her geçen gün arttığını vurguladı. Özbek dilinin kamusal alanda karşılık bulması ve Latin alfabesine geçilmesiyle ilgili de değerlendirmelerde de bulunan Tulyakov, dilin milli bilinç ile ilgili önemine vurgu yaptı. Tulyakov, Özbekistan’ın bölgesel ilişkilere de çok önem verdiğini ve başta Afganistan olmak üzere istikrarın sağlanması için önemli bir insiyatif aldığını vurguladı. Bölgesel güvenliğin sağlanarak, istikrara ve kalkınmaya katkı sağlayacaklarını düşündüğünü ifade eden Tulyakov, Türkiye-Özbekistan arasında artan ilişkilerin de bölgesel kalkınmaya katkı sunacağını belirtti.

Özbekistan-Türkiye arasında kurulan ilişkilerin çok yönlü olduğuna dikkat çeken Tulyakov, Cumhurbaşkanları nezdinde kurulan ilişkilerin bürokrasinin her kademesine sirayet etmekle birlikte, sivil toplum ve özel sektör arasında da arttığını vurguladı ve ilişkilerin artmasını temenni ederek konuşmasını tamamladı. Sunumunun akabinde katılımcıların sorularını yanıtlandıran Tulyakov, uluslararası diplomasi okulu öğrencilerine kariyer yolculuklarında başarılar diledi.