SDE Akademi & YTB paydaşlığında gerçekleştirilen ’Uluslararası Diplomasi Okulunun’ bu haftaki konuğu, Bangladeş Ankara Büyükelçisi Masud Mannan; Son Gelişmeler Işığında: Türkiye Bangladeş ilişkilerini anlattı. 

Türkiye Bangladeş ilişklerini tarihsel bağlamda ele alan Büyükelçi, Bangladeş’in 1971 yılında bağımsızlığını kazanmasıyla birlikte ilişkilerin kurulduğunu ve toplumsal bağlarında sayesinde önemli bir seviyeye gelindiğini ifade etti. Özellikle son yıllarda Türkiye-Bangladeş ilişkilerinin çok daha iyileştirildiğini ifade eden Mannan, son 18 ay içerisinde iki ülke dışişleri bakanlarının beş defa bir araya gelmelerinin de bu durumun işareti olduğuna dikkat çekti. 

Savunma güvenlik, eğitim, ulaşım ve alt yapı inşası başta olmak üzere stratejik başlıklarda işbirliklerinin devam ettirildiğine dikkat çeken Büyükelçi; Asya-Pasifik’te Türkiye ve Bangladeş önemli bir partner olacağını ifade etti. 

Konuşmasının akabinde katılımcıların sorularını yanıtlandıran Büyükelçi, ’Uluslararası Diplomasi Okulu’ öğrencilerine kariyerlerinde başarılar diledi.