Uluslararası Diplomasi Okulunun bu haftaki konuğu Hollanda Büyükelçi Yardımcısı Erik Weststrate idi. Weststrate önemli değerlendirmelerde bulundu.

SDE-YTB paydaşlığında organize edilen Uluslararası Diplomasi Okulunun 40 farklı ülkeden katılım sağlayan 62 uluslararası öğrencisine hitaben konuşan Weststrate, Diplomasi kariyeri ekseninde katılımcılar ile deneyim paylaşımında bulundu.

Tecrübe aktarımının akabinde “Türkiye-Hollanda ve AB” başlığı kapsamında konuşmasını gerçekleştiren Weststrate, Hollanda ile Türkiye arasındaki tarihi bağlara dikkat çekerek değerlendirmelerini ele aldı. Osmanlı İmparatorluğu ile Hollanda Krallığı arasında 1600’lü yıllarda temasın kurulduğuna dikkat çeken Weststrate, bu 400 yıllık tarih itibariyle farklı sebeplerle münasebetlerin kurulduğunu ifade etti.

İki toplum arasındaki kültürel benzerlik ve farklılıkların ikili diyaloğa olan etkisinin önemini belirten Weststrate, toplumların kültürel değerlerinin bilinmesinin ve bu bilinci dikkate alarak hareket edilmesinin oldukça önemli olduğuna dikkat çekti.

Türkiye’nin başta Hollanda olmak üzere AB nezdindeki önemini ifade eden Weststrate, Türkiye-AB arasındaki ticaret hacmi, ortak güvenlik perspektifi, göç politikalarındaki iş birliklerinin ehemmiyetini vurguladı ve ilişkilerin önemli bir ivme kazanacağı yönünde bir umudu olduğunu ifade etti.

Kamuoyu nezdinde çok bilinmese dahi Türkiye’deki en büyük yatırımcı ülkenin Hollanda olduğunu belirten Weststrate, yatırımların birçok sektörde gerçekleştiğini ve ilerleyen vadede sürdürülebilir bir artışa geçebilecek uygun zeminin olduğunu vurguladı.

İklim değişikliği, AB Yeşil Mutabakatı ve Tarım başlıklarına da değinen Weststrate, ilgili başlıklarda Türkiye-Hollanda ve AB’nin ortak bir politika belirleyebileceğini belirtti ve ilgili başlıkların siyasi angajmanı olmaması sebebiyle ilişkilerde pozitif bir bakış sunabileceğini de vurguladı.

Türkiye-Hollanda-AB özelinde gerçekleştirdiği konferansın akabinde katılımcıların sorularını yanıtlandıran  Weststrate, Uluslararası Diplomasi Okulunun katılımcılarını kariyer yolculuklarında başarılar diledi.