E. Büyükelçi Hulusi Kılıç: ”İnsani yardım faaliyetlerimiz ile hem Türkiye’nin dünya kamuoyundaki saygınlığı arttırıyoruz hem de insani ve vicdani sorumluluklarımızı yerine getirmiş oluyoruz.”

Röportaj: Serhat ŞABAP

Sayın Büyükelçim öncelikle hoş geldiniz, bugün ‘Uluslararası Diplomasi Okulunun’ açılış programını gerçekleştirdiniz. 40 ülkeden 61 katılımcının olduğu 16 hafta sürecek çok yönlü bir eğitim programını bugün itibariyle SDE Akademi olarak başlatmış bulunmaktayız. Bu bağlamda bugün açılış konuşmasını gerçekleştirdiğiniz programımız olmak üzere Türkiye’nin kamu diplomasisi faaliyetlerini ve yumuşak güç unsurlarını nasıl değerlendirirsiniz ?

-Öncelikle belirtmek gerekiyor ki Türkiye’nin yumuşak gücü son yıllarda oluştu. Son 20-25 yıldır faaliyetler bir bütünlük içerisinde gerçekleşiyor, yalnız ‘etkinlik’ açısından değerlendirecek olursak son 10 yıldır bu noktalarda büyük atılımlar gerçekleştirdik. Örneğin TİKA’nın kuruluş tarihi 1993’te olsa, etkinliğinin ve kapsamının artması yakın döneme has bir durumdur. Hakeza YTB, THY, Kızılay, AFAD, Yunus Emre Enstitüleri gibi kurumlarımız çok aktif bir şekilde dünyanın birçok noktasında faaliyetler gerçekleştiriyor. Bu hususta şöyle bir durum var, bu faaliyetlerimiz ile hem Türkiye’nin dünya kamuoyundaki saygınlığı arttırıyoruz hem de insani ve vicdani sorumluluklarımızı yerine getirmiş oluyoruz.

Türkiye’nin kamu diplomasisi aygıtlarına, TİKA, YTB, Maarif Vakfı, TRT World, THY, gibi kurumların faaliyetlerine bütünlükçü bir perspektiften incelediğimizde, sizlerin de belirttiği gibi son yıllarda büyük bir ivme kazanmış durumda. Yakın zamanda kamu diplomasisi faaliyetlerin en önemli çıktılarından biri Somali Adalet Bakanının, YTB’nin eğitim bursu ile Türkiye’de eğitim görmüş olmasını örnek verebiliriz. Bunun yanı sıra kamuoyuna yansımayan başka çıktılar var mı ?

-Somali Adalet bakanı, benimde yakından tanıdığım Türkiye’de okuyan bir kardeşimiz. Bunların çıktılarını uzun dönemde alacağız. Şuan da Türkiye’de okuyan 10 bin Afrikalı öğrencimiz var, bunun yanı sıra şuan Azerbaycan’daki subayların kayda değer bir kısmı Türkiye’de Askeri eğitim almıştır. Yunus Emre Enstitülerinin dünyanın birçok noktasında Türkçe eğitim veriyor olması uzun vadede Türkiye’nin çıkarlarına hizmet edecektir. Bu konuda sabırlı olmak ve bir strateji çerçevesinde disiplinli bir çalışma yürütmek gerekiyor.

-Sayın Büyükelçim son olarak, SDE Akademi-YTB ortaklığında başlatılan ‘Uluslararası Diplomasi Okuluna’ yönelik neler söylemek istersiniz ?

Şuan da burada çok önemli bir organizasyon gerçekleştiriliyor. SDE’nin faaliyetleri gerçekten takdire şayan burada gören yapanlar büyük bir özveriyle faaliyetlerini gerçekleştiriyorlar. İki kurum arasında böyle bir projenin yürütülüyor olmasının önemli bir iş birliği olarak değerlendiriyorum. Türkiye’de bulunan Uluslararası Öğrencilere yönelik böylesi bir programa ihtiyaç vardı. Böylelikle bu alandaki açıkta kapanmış oldu. Hizmeti geçenleri kutluyorum.

İlgi ve alakanız için teşekkür ediyoruz