Uluslararası Diplomasi Okulu Haftayı Diplomaside Müzakere, Uluslararası Göç ve Afrika-Sömürge Tarihi ve Çad başlıklı derslerle tamamladı.

SDE Uluslararası İlişkiler ve Dış Politika Koordinatör Yardımcı Doç. Dr. Mehmet Güneş’in koordinasyonunda gerçekleşen Diplomaside Müzakere başlıklı derste öğrencilerin ‘Diplomaside Müzakere’ kazanımı edinebilmesi için müzakere süreçlerinde vakıf olmaları gereken hususlar incelendi. Doç. Dr. Mehmet Güneş, müzakere süreçlerine ilişkin kazanımlar, gereklilikler ve şartlara ilişkin öğrencilere ipuçları verdi.

SDE Uluslararası İlişkiler Uzmanı Dr. Gökberk Durmaz’ın koordinasyonunda gerçekleşen ve Uluslararası Göç konulu derste ise göç meselesi çoklu bir çerçevede ele alındı. Ders sonunda akabinde öğrenciler hazırladıkları çalışmaların sunumunu gerçekleştirdi.

Haftanın son dersini SDE Başkanı Doç. Dr. Tümgeneral (E) Güray Alpar ve Afrika-Sömürge Tarihi ve Çad başlığı ile işledi. Sömürge konusunun birçok bağlamda ele alındığı derste, ‘Çad’ta yaşanan son gelişmeler de değerlendirildi. Derste Çad’ta yaşanan çatışmaların arka planı ve bugün gelinen noktadaki hadiselerin yansımalarının neler olabileceği üzerine de tartışıldı.