Araştırma Yöntemleri ve Bilimsel Çalışmalar

Araştırma Yöntemleri ve Bilimsel Çalışmalar

Stratejik Düşünce Enstitüsü ve Politik Ekonomik ve Sosyal Araştırma Merkezi (PESA) beraberliğinde gerçekleştirilen SDE Akademi Sakarya, bu hafta Doç. Dr. Fatih Yardımcıoğlu’nun katılımlarıyla “Araştırma Yöntemleri ve Bilimsel Çalışmalar” başlıklı yuvarlak masa toplantısını gerçekleştirdi.

Araştırma Yöntemleri ve Bilimsel Çalışmalar

 

SDE Akademi Sakarya’nın bu haftaki konu başlığı “Araştırma Yöntemleri ve Bilimsel Çalışmalar” dı. Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Fatih Yardımcıoğlu katılımcılarla bu konudaki deneyimlerini paylaştı. Makale ve tez konusu seçerken dikkat etmemiz gereken hususlara değinen Yardımcıoğlu; bilimsel çalışmalarda konu seçiminde merak unsurunun önemini anlattı.

Bilimsel çalışmalarda işi kolaylaştıran en önemli şey meraktır. Bir konuya merakınız varsa o konuyu daha çok irdeleyecek ve daha çabuk sonuç alacasınız. Merak ve ilgi alanınızın dışında bir konu üzerine çalışırken işin ne kadar yorucu olacağını anlayacaksınız. Bu yüzden konu seçiminde merak ve ilgi duymadığınız konuları tercih etmemeniz sizin lehinize olacaktır.

Yapılan alıntının kaynağının gösterilmemesi ya da başkasına ait eserlerin/resimlerin kendine ait gibi gösterilmesi intihaldir ve suçtur. Bir çalışmamızı yaparken bizden önce yapılmış çalışmalardan yararlanıyorsak bunu çalışmamızda göstermeliyiz. Aksi takdirde bu bilimsel etiğe aykırı olacaktır. Yaptığımız bilimsel çalışmalar her zaman bizim adımızın altında olacak. Bu yüzden bu çalışmaları yaparken etik ve ahlak kurallarına dikkat etmeliyiz. Bizler mevcut çalışmalardan yararlanıp daha nitelikli eserler meydana getiririz. Bu yüzden yararlandığımız kaynakları çalışmalarımızda göstermemiz gerekmektedir.

 

Görsellere ulaşmak için tıklayınız..

 

Paylaş:

Yorumlar

Henüz yorum eklenmemiş..

Yorum Ekle
  • Yenile