Osmanlıdan Günümüze İstihbarat Teşkilatları

Osmanlıdan Günümüze İstihbarat Teşkilatları

SDE Akademi Erzurum - Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Erzurum Şubesi ve Erzurum Sivil Toplum Kuruluşları Platformu’nun ortaklaşa gerçekleştirdiği “Osmanlıdan Günümüze İstihbarat Teşkilatları” konulu konferansı 28.03.2015 Cumartesi günü saat 13.30’da SDE Başkan Danışmanı Sn. Bülent ORAKOĞLU’nun katılımlarıyla 1 günlük süre ile Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Osmanlıdan Günümüze İstihbarat Teşkilatları

 

Haber: Mustafa KARACA

 

    SDE Akademi Erzurum - Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Erzurum Şubesi ve Erzurum Sivil Toplum Kuruluşları Platformu’nun ortaklaşa gerçekleştirdiği “Osmanlıdan Günümüze İstihbarat Teşkilatları”  konulu konferansı 28.03.2015 Cumartesi günü saat 13.30’da SDE Başkan Danışmanı Sn. Bülent ORAKOĞLU’nun katılımlarıyla 1 günlük süre ile Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

 

 

   ORAKOĞLU, konuşmasına Osmanlı’nın ilk istihbarat teşkilatları hakkında bilgi vererek başladı. Teşkilatı Mahsusa, Yıldız İstihbarat Teşkilatı, MAH ve MİT hakkında kısa bilgiler verdikten sonra I.Dünya Savaşı’ndan sonra batılı devletlerin Türkiye’yi istihbarat üssü olarak kullandığını belirtti. II. Dünya Savaşı sonrası Sovyet İşgaline karşı Avrupa ülkelerinde kurulmuş Gladio Tipi kontrgerilla yapılar ve bu yapıların tasfiyesi üzerinde durdu. Türkiye’de hâlihazırda devam eden çözüm sürecinin IŞİD tarafından kösteklendiğini, Batılıların IŞİD’le mücadelesi karşılığında PKK’nın terör örgütleri listesinden çıkarılabileceğini vaat ettiğini bildirdi. Buna ek olarak ‘’PYD, PKK’nın Suriye koludur.’’ cümlesiyle Ortadoğu konusunu tamamladı.

 

    Uğur Mumcu suikastinin radikal İslamcılar tarafından değil Türkiye’deki derin yapılar tarafından işlendiğini, ayrıca Abdi İPEKÇİ ve Çetin EMEÇ cinayetlerinin de basında söz sahibi olmaya çalışan holdinglerin işi olduğunu belirtti. Gladio’nun uzantısının özel harp dairesi mi yoksa F tipi yapılanma mı olduğu konusu üzerinde durdu. “Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi memur maaşlarını ödeyemeyince Başbakan Neçirvan Barzani Türkiye’yi ziyaret etme suretiyle 500 milyon dolar borç talep etmiştir. Yükselen devrimci hareketinin isteği Türkiye’den toprak almak değil Türkiye’de Kanton kurmak. Türkiye ABD ve İsrail tarafından hedef alınan bir ülke. ABD ve İsrail Türkiye’nin Ortadoğu’da etkin bir devlet olup İslam Dünyasını korumasına engel olmak için elinden geleni yapıyor. Bize oyun oynuyorlar” diyerek ABD ve İsrail’e tepkisini gösterdi. Daha sonra iç siyasetimizin gündeminde büyük bir yer kaplayan Başkanlık Sistemi tartışmaları konusunda ‘’Başkanlık Sistemi teklif değil ikiliktir. Güçlü bir iktidar yanında güçlü bir muhalefet ister. Bizim sözde muhalefetlerimizin korkusu budur: Silinip yok olmak’’ diyerek görüşlerini belirtti.

 

       Gerçekleştirmiş olduğumuz konferans, katılımcıların soru-cevap kısmıyla son bulmuştur.

 

Paylaş:Yorumlar

Henüz yorum eklenmemiş..

Yorum Ekle
  • Yenile