Prof. Dr. Birol AKGÜN

Prof. Dr. Birol AKGÜN

    Prof. Dr. Birol AKGÜN 1968 yılında Soma’da doğdu. Ankara Üniversitesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünü (1993) bitirdi. 1994 yılında Milli Eğitim Bakanlığı adına resmi burslu statüde Yüksek Lisans eğitimi için Amerika Birleşik Devletlerine gitti. Burada Case Western Reserve Üniversitesi (Cleveland, Ohio) Siyaset Bilimi bölümünde Yüksek Lisans (1996) ve Doktora derecesini (2000) aldı. Dönüşte Selçuk Üniversitesi, İİBF Uluslararası İlişkiler Bölümünde göreve başlayan Akgün 2001 yılında Yrd. Doç. 2004 yılında Doçent ve 2009 yılında Prof. oldu.

 

   Akgün, 2003 yılında “11 Eylül, Değişen Dünya Dengeleri ve Türkiye” konulu araştırmasıyla “Milliyet Gazetesi 2002 Sosyal Bilimler Birincilik ödülünü” kazandı. Akgün hâlihazırda Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde Öğretim Üyeliği ve bölüm başkanlığı yapmaktadır. Kanal A TV’de de Pazar akşamları yayınlanan “Siyaset Pazarı” başlıklı tartışma programının daimi katılımcılarından biridir.

 

   Son yıllardaki çalışmalarını uluslararası güvenlik, Orta Doğu ve ABD dış politikası konularında yoğunlaştıran Akgün’ün Amerikan Başkanlığı: Cumhuriyetten İmparatorluğa (Orion Yayınları, 2009; Ş. Tanıyıcı ile birlikte), “11 Eylül Sonrasında Dünya, ABD ve Türkiye (Tablet yayınları, 2006), “Türkiye’de Seçmen Davranışı ve Partiler Sistemi” (Nobel yayınları, 2007) başlıklı kitapları ile “Uluslararası Örgütler ve Türkiye” (Çizgi kitabevi, 2005) başlıklı ortak editörlü bir çalışması ve Tarihin Geri Dönüşü başlıklı bir çeviri kitabı vardır. Bunların dışında Akgün’ün karşılaştırmalı siyaset ve uluslararası ilişkiler alanlarında yerli ve yabancı dergilerde yayınlanmış çok sayıda bilimsel makalesi vardır. Akgün. Stratejik Düşünce Enstitüsü’nün Başkanıdır.

Paylaş: