EPDK’nın genel işleyişine ve çalışma alanları hakkında genel bir bilgilendirmede bulunan İbiş, EPDK’nın enerji piyasasındaki yerini ve önemini katılımcılar ile paylaştı.  Sunumuna Mustafa Kemal Atatürk’ün yaklaşımını ifade ederek başlayan İbiş,” Kesin zaruret olmadıkça, piyasalara karışılamaz; bununla beraber hiçbir piyasa da boş değildir.” Alıntısı ile EPDK’nın piyasalar üzerindeki konumlandığı yeri belirtti.

EPDK’nın genel hatlarıyla çalışmalarını ve piyasa özelindeki konumu aktardıktan sonra dünyanın diğer noktalarında EPDK minvalindeki kuruluşların sektörel konumlarını izah ederek çok yönlü bir mukayese yaptı.

EPDK’nın fonksiyonlarına da değinen İbiş, düzenleme, lisanslama, tarifelendirme, piyasa izleme ve denetim olarak sıralandığını belirtti.

Sunumunun ilerleyen bölülerinde EPDK’nın hedeflerinden de bahseden İbiş, mali açıdan güçlü istikrarlı ve rekabetçi enerji piyasalarının oluşturulması ve sürdürülebilir bir enerji sunum alt yapısının kurulması ve işletilmesi olarak ifade etti.

1,5 saatlik sunumun akabinde katılımcıların sorularını yanıtlayan İbiş, sektörel eksende ve de akademi yolunda kariyer hedefi bulunan katılımcılar ile görüşlerini paylaştı.