20 Mayıs 1966’da Kahramanmaraş’ın Andırın ilçesinde doğdu. Tahsilini Andırın, Kadirli, Osmaniye, İstanbul ve Konya’da tamamladı. Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Tarih Bölümü’nden mezun oldu. Gazeteciliğe, 1989’da Konya’da başladı. 1994 yılında Amasya ve Van/Erciş’te askerlik görevini tamamladı. Çeşitli yayın kuruluşlarında gazeteciliğe devam etti. 1997’den 2018’e kadar Kanal A’da yöneticilik, İcra Kurulu Başkanı ve Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yaptı.

1997’den itibaren, “Seçmen Soruyor” “Gözden Kaçanlar” adlarında haftalık programları yayınlandı. Merhum Büyükelçi Gündüz Aktan, merhum Büyükelçi İnal Batu ve eski Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış’la birlikte “Gündem Ankara” adıyla sadece “dış politika” konuşulan programı hazırlayıp sundu. Yakın tarihe dair “Dünden Yarına” isimli seri belgesel programın konsept danışmanlığını yürüttü. Ayrıca Kanal A’da hafta içi her sabah yayınlanan “Manşetlerin Dili” isimli, günlük gazetelerin kritik edildiği kuşak programı ve Pazartesi akşamları da, “Sivil Düşünce” isimli haftalık programı yaptı. Çeşitli dergilerde düzenli olarak makaleler yazdı.

Yurt içi ve yurt dışında çok sayıda konferanslar verdi. Sarı basın kartı sahibi olan Alper Tan, ülke, bölge ve dünya meseleleri hakkında Kanal A’da "Analiz" adıyla video yorumlar yayınladı. Ayrıca kanalahaber.com, sde.org.tr ve turktime.com sitelerinde de makaleleri yayımlandı.

Türkiye’nin ilk strateji merkezlerinden Stratejik Düşünce Enstitüsü (SDE)’nin kurucularından olan Alper Tan şu an itibariyle SDE başkan yardımcısı olarak görev yapıyor ve sde.org.tr’de yazıyor..

Üyesi olduğu veya görev yaptığı kuruluşlar:

Stratejik Düşünce Enstitüsü SDE YİK Üyesi.

TOBB Medya Meclisi Başkan Yardımcısı.

Televizyon Yayıncıları Derneği (TVYD) Yönetim Kurulu Üyesi.

TİAK AŞ (Televizyon İzleme Araştırmaları Kurumu) Yönetim Kurulu Üyesi

RATEM (Radyo TV Yayıncıları Meslek Birliği) üyesi

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Üyesi

Parlamento Muhabirleri Derneği (PMD) Üyesi