Orta Doğu Ekseninden Türk Dış Politikası

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Desteklediği, Stratejik Düşünce Enstitüsü’nün yürüttüğü “Akademik Mutfak” projesi kapsamında bu hafta ORSAM Başkanı TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Şaban Kardaş’ın katılımlarıyla “Türk Dış Politikasında Değişim ve Süreklilik” başlıklı ders gerçekleştirildi.

Orta Doğu Ekseninden Türk Dış Politikası

 

Haber: Fatih Akımcı

Ders Türkiye’nin dış politika kimliği kavramını açıklamakla başladı. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan günümüze kadar olan dış politika kimliği üzerine devam edildi. Hocamız önemli olanın Türk dış politikasını analiz etmek için, Türkiye’nin konumlandırması üzerinde durdu. Ve konumlandırma konusunda farkı akademisyenlerin görüşleri dile getirildi. Başbakanımız Ahmet Davutoğlu ve Kendi Görüşünü açıkladı. Kardaş’a göre; Türkiye çok bölgeli bölgesel bir güçtür. Sebebi ise komşu olduğumuz bölgelerden dolayıdır.

Derse Cumhuriyetin ilk yıllarında Türk dış politikası temel özellikleriyle anlatmakla devam edildi. Bunlar ise; Statükoculuk, Batıcılık ve Askeri darbeyle gelen hükümetlerin etkileridir. Sağ görüşlü hükümetlerin Ortadoğu politikalarıiç politikada eksen kayması mı oluyor tartışmaları oluşturdu. Soğuk savaş dönemi ve SSCB’nin yıkılması sonrası Türk dış politikasının nasıl değiştiği ele alınmıştır.

Soğuk dönemi Türkiye SSCB’den baskıyla Avrupa ve ABD’nin yardımlarına ve stratejik desteğine ihtiyaç duydu. Bunların sonucunda bölgesel ve dünya çapında Örgütlere girmiştir; Nato ,Cento ,Seato…

Soğuk savaşın bitmesiyle Türkiye’nin üstünde ki baskı kalkarak, Türkiye Ortadoğu, Orta Asya ve Balkanlara ilişki kurmaya başladı. Ve böylece Türkiye Bölgesel bir güç olmaya başladı. Orta Asya Türkiye’den Yardım istedi; fakat Türkiye beklentileri karşılayamadı ve bölge ülkeleriyle Çin, Rusya ve Japonya ilgilendi.

Orta Doğunun Türk dış politikasına girmesi Özal Hükümetinin ön ayak olmasıyla gerçekleşti. Bunları takip eden süreçler ise; petrol krizleri ve Ak Parti dönemleridir. Turgut Özal Hükümeti dönemin İthal İkameci Sanayi anlayışına geçilmiştir.

11 Eylül Saldırıları,2001 Afganistan Savaşı,2003 Irak Savaşı, ABD’nin Terörizm Politikaları, Arap – İsrail Sorunları, Arap Baharı ve İşid Sorunu Orta Doğunun Dünya ve Türk dış politikası açısından önemi tekrar gündeme getirdi.

Arap Baharıyla Orta Doğu politikalarında kırılma yaşandı. Türkiye bu süreçte mevcut siyasi rejimleri değil, hakları destekledi. İlk dalgalarda kazanlar safında olsa da, daha sonra ya kaybedenler yâda henüz kazanamayanlar safında yer aldı. Böylece Türk dış politikası açmaza girdi.

Ders, Doc. Dr. Şaban Kardaş’ın öğrencilerden gelen soruları cevaplandırdıktan sonra sona erdi.

 

Görsellere ulaşmak için tıklayınız..

 

Paylaş:

Yorumlar

Henüz yorum eklenmemiş..

Yorum Ekle
  • Yenile