Arap Baharı

Stratejik Düşünce Enstitüsü ve Politik Ekonomik ve Sosyal Araştırma Merkezi (PESA) beraberliğinde gerçekleştirilen SDE Akademi Sakarya, bu hafta Dr. Ahmet Emin Dağ’ın katılımlarıyla “Arap Baharı” başlıklı yuvarlak masa toplantısını gerçekleştirdi.

Arap Baharı

 

Dünya petrolünün 2/3’ü Ortadoğu’da. Bu yüzden Dünya ekonomik çarkları hala Ortadoğu’ya bağlı. Ortadoğu’daki karışıklarda ekonomik faktörlerin dışında mezhepsel ve siyasal faktörler de ön planda. Ortadoğu’daki durumu anlamak için şu 9 durumu da düşünmemiz gerekiyor.

  • Suriye’deki iç savaş
  • İran/bölge çekişmesi
  • Filistin’deki işgal
  • Irak’ta mezhebi savaş
  • Lübnan’da iç gerilim
  • Yemen iç savaşı
  • Libya’da iktidar savaşı
  • Mısır’daki askeri darbe
  • Türkiye’ye tehditler

Yukarıda belirtilen durumların her biri birbirini besliyor. Bu yüzden Ortadoğu’yu okumak için bu durumları göz ardı edemeyiz.

17 Aralık 2010 günü 26 yaşındaki Tunuslu Muhammed Buazizi, bir pazar yerinde kendini yakmış, buna tepki olarak 18 Aralık günü Tunus’ta halkın sokaklara dökülmesiyle de daha sonra “Arap Baharı” olarak adlandırılacak muhalif hareketlerin kıvılcımı yakılmıştı. Bu olay üzerine sokaklara dökülen Tunus halkı, işşizlik, gıda enflasyonu, yolsuzluk, ifade özgürlüğü, kötü yaşam koşulları gibi birçok sorunu protesto eden gösteriler düzenlemeye başladı. Hükümet güçleriyle protestocu halk arasında yoğun çatışmaların yaşandığı gösteriler sonucunda gerçekleşen “Yasemin Devrimi”yle 23 yıldır iktidarda olan Zeynel Abidin Bin Ali 14 Ocak 2011’de iktidarı bırakarak yurt dışına kaçtı ve ardından yapılan seçimlerde halk Nahda Partisi’ni yönetime getirdi.

İlk olarak 18 Aralık 2010 tarihinde Tunus’ta başlayan protestolar, domino etkisi göstererek benzer sorunlar yaşayan Arap dünyasına yayılmıştır. Ortadoğu ve Kuzey Afrika’nın tamamına yayılan Arap hareketleri, Mısır’da 30 yıllık diktatör Hüsnü Mübarek’in, Libya’da 42 yıllık diktatör Muammer Kaddafi’nin devrilmesiyle sonuçlanmıştır.

İlk olarak demokratik meşruiyet ve sosyal adalet arayışı ile başlayan Arap Baharı, daha sonra batılı devletlerin de duruma müdahalesiyle birlikte devlet gücünü yok edip alternatif güçler oluşturma arayışına girdi. Batılı devletlerin müdahalesinde en çarpıcı olanlarında biri Mısır’da yaşandı. Mısırdaki gösteriler sırasında Mısır hükümeti bütün sosyal medyayı ve internet bağlantılarını kesti. Batılı devletler de olaya bu durumdan sonra müdahil oldular. Twitter ve Facebook Mısırdaki gençler için uydu kurdu ve kopan iletişimi sağladılar ve olayların hızla yayılmasını kolaylaştırdılar.

Mısır’da ilk seçilmiş cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin 3 Temmuz 2013’te Savunma Bakanı ve Genelkurmay başkanı Abdulfettah el-Sisi’nin yaptığı darbeyle görevinden alınarak tutuklanması sonucu Mısır’ın baharı kışa döndü. Takip eden günlerde meydanlarda darbeyi protesto eden Mısır halkının üzerine ateş açıldı ve yüzlerce insan hayatını kaybetti. İhvan’ın önemli isimleri tutuklandı, İhvanı Müslimin teşkilatı Mısır’da yasaklandı.

Dr. Ahmet Emin Dağ, Suriye’deki gelişmeleri değerlendirerek seminerini tamamladı.

 

Paylaş:

Yorumlar

Henüz yorum eklenmemiş..

Yorum Ekle
  • Yenile