Ekonomik Krizlerin Analizi

Ekonomik Krizlerin Analizi

Stratejik Düşünce Enstitüsü ve Politik Ekonomik ve Sosyal Araştırma Merkezi (PESA) beraberliğinde gerçekleştirilen SDE Akademi Sakarya, bu hafta Doç. Dr. Mehmet Emin ALTUNDEMİR’in katılımlarıyla “Ekonomik Krizlerin Analizi” başlıklı yuvarlak masa toplantısını gerçekleştirdi.

Ekonomik Krizlerin Analizi

 

Dünyada yaşanan ekonomik krizlerin en büyükleri olarak 1929 Ekonomik Buhranı (Great Depression) ve 2008 Büyük Durgunluk (Great Recession) gösterilebilir. Yaşanan krizler sadece bu ikisi ile sınırlı değil, en geç on yılda bir finansal krizler olmak üzere birçok ekonomik kriz yaşandı.  Bu krizlerin bir kısmı bölgesel düzeyde sınırlı kalsa bile, bir kısmı küresel boyutları olan ve birçok ülkeyi etkisi altına alan krizler oldular.

Ekonomik krizler konusunda sorulan önemli sorulardan birisi ise, kapitalist ekonomik sistem kısa sürelerde krizleri üreten sistematik bir yapı mıdır?  Uluslararası Para Fonu (IMF) gibi uluslararası kuruluşlar bu krizlerde bir itfaiyeci gibi yapısal sorunların oluşturduğu krizleri söndürmek için yeterli olmakta mıdır?

1929 Ekonomik Buhran, Amerika Birleşik Devletlerinde kükreyen yirmilerin sonunda yaşandı. Birçok yeni buluş ve teknolojik gelişmenin yaşandığı bir dönemin sonunda ekonomik kriz ortaya çıktı.  2008 krizi ise konut piyasasında ABD’de başladı ve finans piyasalarını etkiledi.

Her iki krizde de finans sektöründeki yapılanma ve uygulamalar krize gidişi hızlandırdı.Beyin fırtınası toplantısı ile ekonomik kriz semineri sona erdi.

 

Görsellere ulaşmak için tıklayınız..

 

Paylaş:

Yorumlar

Henüz yorum eklenmemiş..

Yorum Ekle
  • Yenile