”Strateji ve Strateji Araştırmaları” başlıklı ders gerçekleştirildi.

”Strateji ve Strateji Araştırmaları” başlıklı ders gerçekleştirildi.

Stratejik Düşünce Enstitüsü ve İlim Yayma Cemiyeti Kayseri il Şubesi beraberliğinde gerçekleştirilen SDE Akademi Kayseri, bu hafta Doç. Dr. Erkin Ekrem’in katılımlarıyla “Strateji ve Strateji Araştırmaları” başlıklı yuvarlak masa toplantısını gerçekleştirdi.

”Strateji ve Strateji Araştırmaları” başlıklı ders gerçekleştirildi.

 

HABER: Zeynep OZDEMİR

Hacettepe Üniversitesi Öğretim Görevlisi Sn. Doç. Dr. Erkin EKREM’İN katılımlarıyla gerçekleşen seminerde bu hafta Stratejinin tanımı, yöntemleri, Türkiye’de ve Yabancı ülkelerde strateji anlayışı konuları ele alındı.

Stratejiyi, ’’Belirlenmiş hedefe ulaşabilmek için bütün imkanları bilimsel yöntemlerle değerlendiren ve uygulayan sanattır.’’ şeklinde tanımlayan Doç.Dr.Erkin EKREM, strateji oluşturabilmek için sahip olunan kaynak ile hedefin uyumlu olması, dolayısıyla bir strateji planı oluşturmadan önce durum tespitinin yapılması gerektiğine dikkat çekti. ’’Dış politikanın doğru olup olmadığı, devletin çıkarlarıyla doğru orantılıdır.’’ şeklinde konuşan EKREM, Güçlü devletlerin bilim ve teknolojiye verdikleri öneme de değinirken, Türkiye’de elde edilen karın bilim ve teknolojiye yatırılması gerektiğini, 100 yıl sonrası Türkiye için böyle düşünülmesi gerektiğini ve asıl büyük stratejinin de bu olduğunu belirtti. Türk tarihinde yaklaşık 4 bin sene içinde bakıldığında bir tane bile strateji yada taktik ile ilgili kuramsal kitaba rastlanılmadığına değinilirken, ABD, Rusya, İngiltere ve Japonya gibi ülkelerin hemen hepsinin stratejik plan doğrultusunda hareket edip netice alması üzerinde de duruldu.

Seminerde, güçlü devletlerin stratejilerini  belirlemelerinde büyük rol oynayan Think Tank kuruluşlarına da yer verildi. Think Tank, akademik bilginin kullanışlı hale getirerek güvenlik ve uluslararası politika üretmek amacıyla bir araya gelen birçok akademisyeni de içinde bulunduran, stratejik düşünce kuruluşlarıdır şeklinde tanımlanırken, Türkiye’de birçok akademisyenin bilgisinin pratikte kullanılamadığına da değinildi. Bilgiye ulaşma, politika geliştirme, gücü yaratma ve tarihi gelişmelere yön verme üzerine de Doç.DR. Erkin EKREM, ’’Her şey geçtikten sonra geri dönüşü olmayacaktır. Geçmeden önce gelişmelere sen hâkim olabilirsin, geçtikten sonra artık tarih sana hakim olacaktır.’’ şeklinde konuştu ve güce sahip olmanın, güçlü bir stratejiyle mümkün olduğunu belirtti.

Seminerin sonlarına doğru EKREM, ’’Tarihten tecrübe kazandıkça daha büyük işler yaparsın. Tarihin yaptığı hatalardan uzak durup iyi şeyleri geliştirmek istifade etmek gerekir. Her toplum bir imparatorluğa sahip değil, bunun değerini bilip ona göre sahip çıkmalı’’ derken, Taha Suresinde de geçen Peygamber Efendimiz (s.a.v)’in ilim duası ’’Ey Rabbim! Benim ilmimi artır.’’ ayetini de vurguladı.


Seminer, SDE Akademi Kayseri öğrencilerinin soruları ve Doç. Dr. Erkin EKREM’in yanıtlamaları ile son buldu.

 

Görsellerin Tamamına Ulaşmak için Tıklayınız..

 

 

Paylaş:

Yorumlar

Henüz yorum eklenmemiş..

Yorum Ekle
  • Yenile