“Türk Dış Politikasında Değişim ve Süreklilik” başlılı ders gerçekleştirildi.

“Türk Dış Politikasında Değişim ve Süreklilik” başlılı ders gerçekleştirildi.

Stratejik Düşünce Enstitüsü ve Politik Ekonomik ve Sosyal Araştırma Merkezi (PESA) beraberliğinde gerçekleştirilen SDE Akademi Sakarya, bu hafta Doç. Dr. Ali Balcı “Türk Dış Politikasında Değişim ve Süreklilik” başlıklı yuvarlak masa toplantısını gerçekleştirdi.

“Türk Dış Politikasında Değişim ve Süreklilik” başlılı ders gerçekleştirildi.

Türkiye Dış Politikası söz konusu olduğundan en temel süreklilik unsuru olarak "güç dengesi" siyaseti gösterilebilir. 18 yüzyıldan itibaren Osmanlı ve devamı olan Türkiye uluslararası sistem içinde olası tehditler karşısında kendi savunmasını üretme noktasında yetersiz olması nedeniyle hayatta kalmasını tehditleri diğer büyük güçlerle dengeleme siyasetinde bulmuştur. Orta büyüklükte bir devlet olan Türkiye bir büyük güç ile karşı karşıya geldiğinde (örneğin ikinci dünya savaşı sonrası Sovyet tehdidi) diğer bir güç ile yakınlaşmaya giderek (Sovyet tehdidine karşı ABD ile ilişkiler ve NATO’ya dahil olma) söz konusu büyük güçten kaynaklanan tehdidi bertaraf edebilmiştir. 

Bu süreklilik unsuru aynı zamanda Türk dış politikasındaki sık sık karşılaşılan değişimin de bir sebebi olarak işlemektedir. Güç dengelerindeki kaymalar Türkiye dış politikasını yeni denge arayışlarına ittiğinden ya da manevra alanı açtığından (örneğin Sovyetlerin dağılması) dış politik ilişkiler/ilkeler güçlü devletin dış politikasına kıyasla daha sık değişime uğramaktadır.

Ali Balcı  "Türkiye’nin dış politikasındaki iniş çıkışlar önemli ölçüde sistemik güç dengesindeki değişimlere fazlasıyla bağımlı olduğu için değişim örnekleri ile sıklıkla muhatap olunmaktadır" diye vurguladı.  Öğrencilerden gelen sorular ve değerlendirmelerden sonra yuvarlak masa toplantısı tamamlandı.

 

Görsellerin Tamamına Ulaşmak için Tıklayınız..

 

 

Paylaş:

Yorumlar

Henüz yorum eklenmemiş..

Yorum Ekle
  • Yenile