”Strateji ve Strateji Araştırmaları” başlıklı ders gerçekleştirildi.

”Strateji ve Strateji Araştırmaları” başlıklı ders gerçekleştirildi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Desteklediği, Stratejik Düşünce Enstitüsü’nün yürüttüğü “Akademik Mutfak” projesi kapsamında bu hafta SDE Uzmanı Doç. Dr. Erkin Ekrem’in katılımlarıyla “Strateji ve Strateji Araştırmaları” başlıklı ders gerçekleştirildi.

”Strateji ve Strateji Araştırmaları” başlıklı ders gerçekleştirildi.

 

Haber: Bihter Demir

 

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Desteklediği, Stratejik Düşünce Enstitüsü’nün yürüttüğü “Akademik Mutfak” projesi kapsamında bu hafta SDE Uzmanı Doç. Dr. Erkin Ekrem’in katılımlarıyla “Strateji ve Strateji Araştırmaları” başlıklı ders gerçekleştirildi

Strateji kelimesinin anlamı ve stratejinin bilgi edinmek, araştırmalara yön vermek, politikaya yardım etmek dolayısıyla tarihin akışını değiştirmek ya da yönlendirmek ya da kontrol edebilmek gibi amaçları üzerinde duran Ekrem stratejiye sahip olan devletlerin başarılı olduklarının altını çizerek derse başladı. Strateji kelimesinin etimolojisi, bu kavramın ne işe yaradığı ve neleri kapsadığı, stratejik araştırmaların hangi alanlarda kullanıldığı konuları ile başlayan Doç.Dr. Erkin Ekrem devletlerin stratejilerini oluşturmadan önce bir hedeflerinin olması gerektiğini ve bu hedefin de devletin çıkarları doğrultusunda oluştuğunu genel olarak devletin bekası ve refahını kapsadığını ve bu çıkarların ise ülkeden ülkeye değişiklik gösterebileceğini söyledi.

Amerika, İran ve Çin gibi devletlerin stratejileri ve hedefleri  üzerinde duran Doç. Dr. Erkin Ekrem, strateji oluşturmanın aşamaları ve Carl von Clausewitz, Henri baron de Jomini, Liddell Hart’ın dönemsel olarak strateji tanımlarından bahsederek kendi tanımı ile stratejinin ‘’Belirlenmiş olan hedefe ulaşmak için bütün imkanları bilimsel yöntemlerle değerlendiren ve uygulayan sanat’’ olduğunu ifade etti. Dönemsel olarak günümüze kadar farklı tanımlarda kullanılsa da stratejinin ortak özelliklerinin değişmediğini ve uygulama kapsamının savaş olması, uygulama yönteminin askeri araçlar ile sağlandığı ve amacının zafer olduğunu belirten Doç. Dr. Erkin Ekrem stratejinin; bütünlüğü, girişimciliği, öngörülebilirliği ve uygulanabilirliği gibi temel özelliklerinden bahsetti. Ayrıca Doç. Dr. Erkin Ekrem stratejik araştırmanın tarih, bilimselleştirme, sanatlaştırma gibi kaynaklarından söz ederek ‘’Stratejik araştırmaların kaynağı bilgi birikimidir’’dedi.

Dünyadaki think-tank kuruluşları, bu kuruluşların menşei ve sıralamaları, hangi ülkelerin ne kadar think tank kuruluşuna sahip olduğu verilerine değinen SDE Uzmanı Doç. Dr. Erkin Ekrem öğrencilerden gelen soruları yanıtlayarak ders sona erdi.

 

Görsellerin Tamamına Ulaşmak için Tıklayınız..

 

 

Paylaş:Yorumlar

Henüz yorum eklenmemiş..

Yorum Ekle
  • Yenile