”Yabancı Dili Ana Dili Gibi Öğrenme, Akademik Yazım ve Mendeley Programı” başlıklı ders gerçekleştirildi.

”Yabancı Dili Ana Dili Gibi Öğrenme, Akademik Yazım ve Mendeley Programı” başlıklı ders gerçekleştirildi.

Stratejik Düşünce Enstitüsü ve Politik Ekonomik ve Sosyal Araştırma Merkezi (PESA) beraberliğinde gerçekleştirilen SDE Akademi Sakarya, 05.03.2016 Cumartesi günü oryantasyon programı ile başladı. Prof.Dr. Fatih Savaşan’ın katılımı ile gerçekleşen oryantasyonda 12 hafta sürecek akademi programı açıklandı.

”Yabancı Dili Ana Dili Gibi Öğrenme, Akademik Yazım ve Mendeley Programı” başlıklı ders gerçekleştirildi.

Stratejik Düşünce Enstitüsü ve Politik Ekonomik ve Sosyal Araştırma Merkezi (PESA) beraberliğinde gerçekleştirilen SDE Akademi Sakarya, 05.03.2016 Cumartesi günü oryantasyon programı ile başladı.  Prof.Dr. Fatih Savaşan’ın katılımı ile gerçekleşen oryantasyonda 12 hafta sürecek akademi programı açıklandı. Programın amacını, akademisyen yetiştirmenin yanı sıra Yeni Türkiye’nin geleceğine yatırım yapmak olduğunu vurgulayan Prof.Dr. Fatih Savaşan, Politik Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (PESA) hakkında bilgi vererek, yapmış oldukları çalışmalar ve yayınlara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.  Stratejik Düşünce Enstitüsü (SDE) ile beraber gerçekleştirilen Akademiye özel önem verdiklerini ve Sakarya’daki öğrenciler için önemli bir imkân sağlandığını ifade etti.

Akademinin ilk yuvarlak masa toplantısı, Yabancı Dil Öğrenimi konusunda SDE Akademinin Sakarya koordinatörü Doç.Dr. Mehmet Emin Altundemir tarafından gerçekleştirildi. Akademi öğrencilerinin yabancı dil konusundaki tecrübelerini paylaştıkları yuvarlak masa toplantısında, kişiye özel farklı yöntemler ile sınırlı da olsa başarılı sonuçlar alınabileceği üzerinde duruldu. Yurtdışı imkânları, Erasmus, derslerin ingilizce alınması, film seyretmek, müzik dinlemek vb. yabancı dil kullanımını gerektiren durumların dil öğreniminde ilk düşünülen ama sınırlı sonuçlar veren çabalar olduğu belirtildi. Öğrencilerin bu çabaları düzenli ve sık tekrarlamaları halinde başarılı olabilecekleri tartışıldı.  "Yabancı Dili Ana Dili gibi Öğrenme" başlıklı önerisi ile Doç.Dr. Mehmet Emin Altundemir günlük hayatın bir parçası haline gelecek olan yabancı dilin günde en az 2 saat dinleme (listening) ile mümkün olduğunu ifade etti.  Ana dili öğrenme süreçlerinin işletilmesi ile yabancı dil, zevkli ve başarılı bir şekilde öğrenilebilecek. Akademi öğrencilerinin dinleme sürelerinin takibi konusunda fikir birliğine varıldı.

Ayrıca "Akademik Yazım ve Mendeley Programı" başlıklı seminerde Doç.Dr. Mehmet Emin Altundemir, bir akademisyenin ihtiyacını karşılayacak özelliklere sahip olan ve ücretsiz kullanılabilen Mendeley programının özelliklerini anlattı.  Bir yazar veya bir akademisyen için kütüphane oluşturma, literatür tarama, okuduklarından notlar alma, konu indeksleri oluşturma, bibliyografya oluşturup alıntı yapma, ortak çalışmalar yapma vb konular meşguliyetlerinin önemli bir bölümünü oluşturmaktadır.  Akademi öğrencileri, mendeley programını bilgisayarlarına yükleyerek, programın internet sayfası üzerinden hesap oluşturup internet tabanlı bölümü ile bilgisayar bağlantısını gerçekleştirdiler.

SDE Akademi Sakarya öğrencileri, ilk günündeki tanışma, yuvarlak masa toplantısı ve seminer ile önümüzdeki haftalarda yapılacak yoğun programa heyecanı artarak ve istekli olarak hazırlıklarını tamamladı.

 

Görsellerin Tamamına Ulaşmak İçin Tıklayınız..

 

Paylaş:Yorumlar

Henüz yorum eklenmemiş..

Yorum Ekle
  • Yenile