“Orta Doğu’da Din ve Siyaset” başlıklı ders gerçekleştirildi.

“Orta Doğu’da Din ve Siyaset”  başlıklı ders gerçekleştirildi.

SDE Akademi Oryantasyon Programı ve “Orta Doğu’da Din ve Siyaset” başlıklı ders gerçekleştirildi. Stratejik Düşünce Enstitüsü’nün yürüttüğü “Akademik Mutfak” projesi kapsamında yapılan birçok başvuru arasından seçilen öğrencilere 10 hafta sürecek derslerin müfredatı ve ne tür programların yer aldığı hakkında SDE Uzmanı M. Fatih Sezgin tarafından kapsamlı bir bilgilendirme ile bilgilendirildi.

“Orta Doğu’da Din ve Siyaset”  başlıklı ders gerçekleştirildi.

 

Haber: Ahmet Can Yalçın

 

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın desteklediği Stratejik Düşünce Enstitüsü’nün yürüttüğü Akademik Mutfak projesi kapsamında öğrencilere Stratejik Düşünce Enstitüsü’nün eğitim programı tanıtıldı ve ardından “Orta Doğu’da Din ve Siyaset”  konulu dersi işlendi.

 Stratejik Düşünce Enstitüsü’nün yürüttüğü Akademik Mutfak projesi kapsamında yapılan birçok başvuru arasından seçilen öğrencilere 10 hafta sürecek derslerin müfredatı ve ne tür programların yer aldığı hakkında SDE Uzmanı M. Fatih Sezgin tarafından kapsamlı bir bilgilendirme ile bilgilendirildi. SDE Uzmanı M. Fatih Sezgin SDE Akademi’nin kendisi ve programları ile ilgili bilgiler verip sonra öğrencileri ilerideki dersleri ve müfredatla bilgilendirdikten sonra öğrenciler arasında düşünce paylaşımı ve donanımlılığın önemi vurguladı. Daha sonra kürsüye gelen ve SDE Başkan Yardımcısı ve Dış Politika ve Uluslararası İlişkiler Programı Koordinatörü Doç. Dr. Mehmet Şahin (Gazi Üniversitesi) ise Ortadoğu’da din ve siyasetin birbirinden ayrılmaz bir bütün olarak kabul edilip Orta Doğu çalışmalarının bu şekilde değerlendirilmesinin gerekli olduğunun altını çizdi. Ayrıca Doç. Dr. Mehmet Şahin dış politikada ideolojik faktörlerin önemli olduğunu ama coğrafya ve tarihi hafızanın çok daha önemli olduğunu söyledi. SDE Başkan Yardımcısı ve Dış Politika ve Uluslararası İlişkiler Programı Koordinatörü Doç. Dr. Mehmet Şahin ile “Orta Doğu’da Din ve Siyaset” konulu dersiyle devam eden Türkiye’nin ve Ortadoğu’nun önde gelen ülkelerinden Suudi Arabistan, Mısır, Irak, Suriye, Ürdün, İsrail ve İran gibi ülkelerin coğrafya için ne anlama geldikleri(temsil ettikleri siyasi ve dini akımlar), birbirleriyle ilişkileri ve bölgeye olan ilgileri üzerine yapılan dersle başladı.

Ders, SDE Başkan Yardımcısı ve Dış Politika ve Uluslararası İlişkiler Programı Koordinatörü Doç. Dr. Mehmet Şahin’in öğrencilerden gelen soruları cevaplandırdıktan sonra son erdi.

 

Göresellerin Tamamına Ulaşmak için Tıklayınız..

 

Paylaş:Yorumlar

Henüz yorum eklenmemiş..

Yorum Ekle
  • Yenile