Ortadoğu’da Neler Oluyor?

Ortadoğu’da Neler Oluyor?

SDE Akademi İzmir bünyesinde gerçekleştirilen “Ortadoğu’da Neler Oluyor?” konulu ders 21.03.2015 Cumartesi günü saat 13.30’da Sn. Doç. Dr. Mehmet Şahin‘in katılımlarıyla 1 günlük süre ile 45 kişinin katılımıyla YTB İzmir şubesi konferans salonunda gerçekleştirildi.

Ortadoğu’da Neler Oluyor?

Haber: Ali Kostepen

 

SDE Akademi İzmir bünyesinde gerçekleştirilen “Ortadoğu’da Neler Oluyor?” konulu ders 21.03.2015 Cumartesi günü saat 13.30’da Sn. Doç. Dr. Mehmet Şahin‘in katılımlarıyla 1 günlük süre ile 45 kişinin katılımıyla YTB İzmir şubesi konferans salonunda gerçekleştirildi.

 

 

  SDE Akademi İzmir programının ikincisinde Ortadoğu din ve siyaset konusu konuşuldu. Ortadoğu ülkeleri, dünya siyaseti ve uluslararası ilişkilerin etkilerine değinilen programa SDE Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Mehmet Şahin konuk oldu. Uluslararası ilişkiler bilinmeden, İsrail’i bilmeden, İsrail politikalarını bilmeden; Filistin’i ve politikalarını bilmeden İsrail-Filistin ilişkileri üzerine yorum yapılamayacağını belirten Şahin uluslararası ilişkilerde analitik düşünmenin önemini ifade etti. Ortadoğu’nun sadece Filistin’den ibaret olmadığını, bu coğrafyada yaşanan ve yaşanacaklardan Türkye, İran, Irak ve Suudi Arabistan başta olmak üzere geniş bir alanı etkileyeceğini belirtti.

 

   Dünyadaki Yahudi nüfusunun 15–16 milyon olduğunu, yahudilerin nüfus olarak fazla olmasa da nüfuz anlamında oldukça etkili bir kesim olduklarını ifade etti. Bunun yanı sıra Yahudilerin dünyanın birçok ülkesinde önemli konumlarda olduğu ifade eden Doç.Dr. Mehmet Şahin şu örneği verdi:”Macar Yahudileri” dünyada önemli ülkelerin önemli konumlarındadır. İsrail’in uluslararası hukuka uygun davranıp davranmaması konusunda ise “BM üyesi olup sınırları belli olmayan tek ülke İsrail’dir” yorumunu yaparak, İsrail’in hukuk ihlallerinde bulunmasının temelinde ülkedeki dini motivasyonun çok güçlü olmasından kaynaklandığını, bu motivasyonda ise Amerikan desteğinin büyük etkisi olduğunu söyledi. Ortadoğu’da izlenmekte olan bir diğer politikanın da “Müslüman Siyonist birey yetiştirme politikası” olduğunu belirten Doç.Dr. Mehmet Şahin İslam dünyasındaki gelişmelerin nasıl değerlendirilmesi gerektiğine dair gelen soruyu şöyle cevapladı:”İslam dünyasının parçalanması bir süre daha devam edecek. Bu durum Müslümanların dışında herkesin işine geliyor. Zira Müslümanlardan başkası bu gelişmelerden zarar görmüyor.

 

    İslam dünyasında yaşananlar en çok Müslümanları yıpratıyor.”Bu kadar hassas dengelerin olduğu dünya siyasetinde üzerimize düşen görevler konusunda da “Birey, ne iş yaparsa yapsın bulunduğu yer ve konumda en iyisini yapmaya çalışmalıdır” diyerek daima yetkinliğin önemine değindi. Türkiye’nin dünya siyasetindeki yerinin sorulması üzerine de “Diğer ülkeler ne yaparsa yapsın problem olmuyor ancak Türkiye ne zaman Ortadoğu’da hamlede bulunsa bir suçlamayla karşılaşıyor” açıklamasını yaparak dünya siyasetindeki kutuplaşmaya değindi. İsrail’i dünyadaki faaliyetleri ile bir virüse benzeten Şahin, İsrail’in Amerikan desteği alması nedeniyle kendinden başkasını düşünmeden izlediği politikaların gerek sınırındaki ülkeleri gerekse sınırı olmayan ülkeleri etkilediğini belirti.

 

Program soru-cevap bölümü ile sona erdi.

Paylaş:Yorumlar

Henüz yorum eklenmemiş..

Yorum Ekle
  • Yenile