Strateji ve Strateji Araştırmaları

Strateji ve Strateji Araştırmaları

SDE Akademi Afyon bünyesinde gerçekleştirilen “Strateji ve Strateji Araştırmaları” dersi 07.03.2015 Cumartesi günü saat 13.30’da Sn. Doç. Dr. Erkin Ekrem’in katılımlarıyla 22 kişinin katılımıyla 1 günlük süreyle Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Strateji ve Strateji Araştırmaları

Haber: Nagehan Özbek

 

SDE Akademi Afyon bünyesinde gerçekleştirilen “Strateji ve Strateji Araştırmaları” dersi 07.03.2015 Cumartesi günü saat 13.30’da Sn. Doç. Dr. Erkin Ekrem’in katılımlarıyla 22 kişinin katılımıyla 1 günlük süreyle Afyon Kocatepe Üniversitesi  (AKÜ) Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

 

Hacettepe Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi SDE Uzmanı Doç. Dr. Erkin Ekrem’in konuşmacı olarak katıldığı seminerde stratejinin politika üretimindeki yeri, çıkarları, hedefleri, planı, politikası konusunda bilgiler verildi.

Ekrem seminerde yaptığı konuşmada stratejinin epistemolojik kökeninin eski Yunancaya dayandığını belirterek, “Kavram olarak strateji zaman içerisinde anlam değişimine uğramıştır. Strateji, örneğin 18. yüzyılda Napoleon Bonoparte tarafından zaman ve mekânı kullanma sanatı olarak tanımlanmışken, Henry Jomini’nin stratejinin harita üzerinde savaş yapma sanatı olduğunu ifade etmiştir. 19. yüzyıla geldiğimizde ise Liddell Hort stratejiyi, politik amaçlara ulaşmak için askeri araçlarının dağılımı ve kullanımı olarak tanımlamıştır” dedi.  Ekrem, stratejiyi belirlenmiş hedefe ulaşabilmek için bütün imkânları bilimsel yöntemlerle değerlendiren ve uygulayan bir sanat olduğunu belirterek, stratejik araştırma kuruluşlarının ise fikir üretmek, uzman görüşü temin etme, toplumsal eğitici ve kamuoyu hazırlama gibi rolleri ve uzmanları barındırma gibi bir fonksiyonu olduğunu kaydetti.

 

Devlet stratejiyi çıkarları doğrultusunda geliştirip uygular

Stratejik düşüncenin Çin, Amerika ve Türkiye’deki durumuna ilişkin değerlendirmelerde bulunan Ekrem, devletlerin stratejiyi çıkarları doğrultusunda geliştirip uyguladıklarını belirtti. Ekrem şöyle konuştu:

 

   “Birinci çıkarı devletin bekası diğeri ise halkın refahı içindir. Amerika’nın üçüncü çıkarı ise demokrasi ve insan haklarıdır ve ülkenin ulusal politikasıdır. Politika esnek bir kavramdır. Bir ülkenin gerçek politikasını bilmek için o ülkenin stratejisini bilmemiz gerekiyor. Bu dört aşamalı olarak gerçekleşir. Çıkar, hedef, strateji politikadır. Bir ülkede bunlardan biri eksikse ülken, devletin ve halkın yerinde sayar. Tespit edilen mevcut durum ile hedefin uyum içinde olmalıdır. Çin’in üçüncü çıkarı ise kültürel kimliğini korumak politikasıdır. Fakat öncelikli olarak Çin 35 yıllık bir süreçte kalkınma hedefi ile tipik bir örnektir. Çin küresel ölçekte doğru stratejiyi uygulayarak savaş olgusu dışında 1987’den 1990 ‘a kadar dünya sıralamasında ekonomisi ile 2. ülke olmuştur. Yükselen güç olan Amerika ve Çin arasındaki çatışma savaş dışı ekonomik olgu ile gerçekleşmiştir.”

 

Asya’da bin kadar düşünce kuruluşu mevcut

 

Türkiye’de strateji ve taktik konusunda bir kitabın olmamasın bir eksiklik olduğuna dikkat çeken Ekrem, “Uluslararası konjektürel olarak Türkiye’de durum tespiti jeopolitik konumunun stratejideki önemini belirterek yapılmalıdır. Tespit edilmiş olan hedefe strateji belirleyerek uygulamaya geçilmelidir. Türkiye’nin strateji veya taktik adlı bir kitabının yokluğu eksikliktir. Türkiye’nin dünyanın kavramlarına hâkim olması gerekir” ifadelerini kullandı. Doç. Dr. Ekrem, Türkiye’de 90’lı yıllardan itibaren düşünce kuruluşların varlığı söz konusu olmaya başladığını belirterek, “Devlete bağlı olarak Stratejik Araştırma Merkezi (SAM) varlığını gösterdi fakat bugün kabuk değiştiren bu kuruluşlar devletin stratejisi yönünde değişir vaziyet aldı” dedi. Farklı özel kuruluşların farklı fikirler üreteceğine dikkat çeken Ekrem şöyle dedi:

 

         “Asya, Avrupa, Amerika’daki gibi (ki en çok Amerika’dadır) tarafından kurulan fikir kuruluşları binin üzerinde seyir gösterir. Asya’da da bin civarıdır. Ortadoğu coğrafyasında 500 üzeri think thank kuruluşlarından bahsedilir. Amerika yüzde 29 olarak en fazla think thank kuruluşuna sahiptir. Bu kuruluşlar dünyada aktif strateji olarak belirlenir. Think thank kuruluşlarının arasında SDE’nin olmaması fakat aktif olması durumunda hükümetinde aktifleşmesiyle mümkün olacaktır.”

 

2014 yılında Türkiye’de bulunan think thank’ların küresel dağılımında Amerika dahil olmayan tabloda 42. sırada ve 67. sırada yer aldığını ifade eden Ekrem “Amerika’nın dahil olduğu tabloda ise 74. ve 87. sırada think thank kuruluşlarının olduğu belirtildi.  Amerika bu fikir kuruluşlarının sayesinde büyük güçtür. Bu fikir kuruluşlarını Türkiye’de artması gerekmektedir” diye konuştu. Hacettepe Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi SDE Uzmanı Doç. Dr. Erkin Ekrem her yükselen gücün mevcut hegomanyaya meydan okuyacağını da sözlerine ekledi.

 

Gerçekleştirmiş olduğumuz yuvarlak masa toplantısı, arkadaşlarımızın soruları ve Sn. Doç. Dr. Erkin Ekrem’in önerdiği okumalar ile son bulmuştur.

 

 

Paylaş:Yorumlar

Henüz yorum eklenmemiş..

Yorum Ekle
  • Yenile