Demokrasi Teorileri

Demokrasi Teorileri

SDE Akademi Kayseri 22.02.2015 Pazar günü saat 13.30’da Erciyes Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Araştırma Görevlisi Sn. Ali Kaya’nın katılımıyla “Demokrasi Teorileri” başlıklı ders gerçekleştirildi.

Demokrasi Teorileri

 

Haber: Recep Görmez

 

SDE Akademi Kayseri 22.02.2015 Pazar günü saat 13.30’da Erciyes Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Araştırma Görevlisi Sn. Ali Kaya’nın katılımıyla “Demokrasi Teorileri” başlıklı yuvarlak masa toplantısı gerçekleştirildi.

SDE Akademi ve İlim Yayma Cemiyeti Kayseri Şubesi’nin ortaklaşa yürüttüğü SDE Akademi Kayseri ilk yuvarlak masa toplantısını gerçekleştirdi.

 

Demokrasi halkın egemenliğine dayanan yönetim biçimidir. Siyasal yönetimin meşru olabilmesi için halkın rızasını alması gerekir. Machivelli, bir siyasal yönetimin, düzeni sağladığı sürece meşru olduğunu, bunun için yapılan her şeyin, hatta şiddetin de meşru olduğunu savunur.

 

         Demokrasinin doğuşu kiliseye karşı çıkıştır. İlk demokrasi Atina’da başlamıştır. Demokrasiyle ilgili bazı kavramlar vardır. Doğrudan demokrasi; halkın kararlarını bir salon içinde tartışarak, bir aracı olmadan ortaya çıkan yönetim biçimidir. Müzakereci demokrasi; toplumu ilgilendiren konularda farklı karar alıcıların olmasını ve halkın aktif katılımını savunur.

 

         Bir diğer kavram da liberal demokrasidir. Bu demokrasi aşırı rasyonel olduğu gerekçesiyle eleştirilir. Liberal demokraside bireysel haklar vazgeçilmezdir. Bireysel taleplerin öne çıkması, toplum düşünülmeden yapılması, bir arada yaşamanın önemini azaltıyor. Kararlar toplum düşünülerek alınmalıdır.     

     

 Gerçekleştirmiş olduğumuz yuvarlak masa toplantısı, arkadaşlarımızın soruları Sn. Ali Kaya’nın önerdiği okumalar ile son bulmuştur.

 

 

Paylaş:Yorumlar

Henüz yorum eklenmemiş..

Yorum Ekle
  • Yenile